A szociáldemokraták idén is Anke Rehlingert, a tartományi szervezet elnökét indítják a miniszterelnöki pozícióért, aki már 2017-ben is a listavezetőjük volt. Rehlinger tapasztalt politikus, tagja volt az összes nagykoalíciós kormánynak, 2014-ben pedig megörökölte Heiko Maastól a gazdasági miniszteri pozíciót, amivel a miniszterelnök-helyettesi kinevezés is együtt járt. A két csúcsjelölt, Hans és Rehlinger tehát jól ismerik egymást, s kettejük közül egyelőre Rehlinger helyzete tűnik kedvezőbbnek.
Tobias Hans kampánya egyáltalán nem alakul ideálisan: kiderült, hogy a miniszterelnök a baerbocki receptet követve kicsit felturbózta az önéletrajzát, a benzinárstopért kampányolva pedig sikeresen elejtette azt a mondatot, hogy a dráguló üzemanyagárak „nem csak az alacsony jövedelműeket érintik. Azt a sok szorgalmas embert is érinti, akiknek tankolniuk kell”. Ez persze rögtön úgy hangzott, mintha Hans miniszterelnök úgy gondolná, hogy aki keveset keres, az biztos nem dolgozik szorgalmasan. Nem jó üzenet egy választás előtt, még akkor sem, ha a felmérések szerint sokat nem rontott a CDU népszerűségén.
Úgy tűnik, hogy
a kereszténydemokraták csapnivaló szereplése a tavalyi Bundestag-választáson a Saar-vidéki CDU-t is kiütötte.
2017-ben a tartomány minden körzetét elvitték a kereszténydemokraták, 2021-ben egyet sem.
A párt népszerűségén egyelőre az sem segített sokat, hogy az év elején Friedrich Merz váltotta a pártelnöki székben a tavalyi választási bukás egyik fő felelősét, Armin Laschetet: a CDU stabilan harminc százalék környékén mozog, jó hat-nyolc százalékkal a szociáldemokraták mögött.
A Saar-vidéki SPD eközben profitálni látszik a szövetségi kormányzás hatásaiból. Amióta a szociáldemokrata Olaf Scholz vezetésével munkába állt a jelzőlámpa-koalíció Berlinben, Anke Rehlingerék népszerűsége harmincöt és negyven százalék között mozog. Igaz, ehhez Tobias Hans szerencsétlen kijelentései is nagyban hozzájárultak.
A Merz-CDU számára tehát egy kellemetlen választási bukás van kinézőben március 27-én:
egy 1999 óta kormányzott tartomány csúszhat ki a kereszténydemokraták kezéből.
Ez nem jó jel a választási év elején. Igaz, hogy egyetlen voksolás eredményeiből még nem lehet nagy következtetéseket levonni, de a várható gyenge szereplés intő jel kell, hogy legyen a szövetségi CDU számára: nem elég csak pártelnököt és funkcionáriusokat váltani, a Kereszténydemokrata Uniót az alapoktól kiindulva kell újragondolni.